Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović sinoć je nakon sjednice Stožera za zaštitu i spašavanje Vukovarsko-srijemske županije u Vinkovcima, održanog nakon svečanosti otvorenja 50. Vinkovačkih jeseni, ocijenila stanje na terenu gorim nego se mislilo i izrazila mišljenje da će biti neizbježan angažman Hrvatske vojske.
“Pozivam predsjednika Vlade da dođe na područje Tovarnika, da se uvjeri kakvo je stanje, da se poduzmu daljnje mjere kako bi se stanje stabiliziralo, jer mi ne možemo apsorbirati veći broj migranata na ovom području dok se ne riješi pitanje njihova tranzita negdje drugdje. U naredna dva dana očekuje se dolazak još oko 40.000 ljudi”, rekla je hrvatska predsjednica u petak nakon sjednice Stožera za zaštitu i spašavanje Vukovarsko-srijemske županije održane u Vinkovcima.
“Poslušala sam kakvo je stanje na terenu i ono je puno gore nego što mislimo. Pristižu tisuće i tisuće izbjeglica, u Tovarniku ima deset puta više migranata nego lokalnog stanovništva”, kazala je Grabar-Kitarović i dodala da se treba dogovoriti i vidjeti koje će biti sljedeće mjere.
Predsjednica smatra da je neizbježan angažman Hrvatske vojske i naglasila da ne misli samo na uključivanje vojske duž granice, nego u cijelome području.
“Sjetimo se poplava u Gunji, bez oružanih snaga teško se moglo odgovoriti na tu prirodnu katastrofu. Sada je riječ o ljudima za koje se treba pobrinuti, kao i za niz logističkih pitanja”, istaknula je predsjednica, dodavši da najprije treba “uvesti red na terenu, ne samo kontrolu nad granicom, nego i kontrolu nad ljudima”.
Hrvatska predsjednica je navela da migranti nekontrolirano idu iz naselja u naselje.
“Doista želimo svima pomoći ali prije svega želimo zaštititi građane, osigurati svima uvjete za normalan život, kao i stabilnost hrvatske države”, poručila je predsjednica Grabar-Kitarović nakon sjednice Stožera za zaštitu i spašavanje Vukovarsko-srijemske županije.
Hrvatska treba sustav domovinske sigurnosti
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je u subotu poslije ponoći u Osijeku da je izbjeglička kriza u Osječko-baranjskoj županiji trenutno pod kontrolom, zahvaljujući tome što je zaustavljen priljev migranata preko granice, ali da zbivanja pokazuju kako Hrvatskoj definitivno treba sustav domovinske sigurnosti.
Nakon sastanka s članovima županijskog stožera Zaštite i spašavanja Grabar-Kitarović je naglasila da postoji problem nedostatka komunikacije i koordinacije onoga što se radi na terenu, što dokazuje potrebu sustavnog pristupa tom pitanju, ne samo na političkoj, već i na logističkoj razini, kako bi se organizirale sve aktivnosti.
“Nadam se da će se taj sustav uspostaviti što je moguće prije, jer je potrebno jedno koordinacijsko tijelo, koje će koordinirati aktivnosti na područjima kretanja migranata. Hrvatskoj definitivno treba sustav domovinske sigurnosti”, poručila je predsjednica.
Ocijenila je da je Hrvatska i u ovom slučaju pokazala humanu stranu, kao i u vrijeme Domovinskog rata ili rata u BiH, ističući da Hrvatska u ovom slučaju nije zemlja prvog prihvata.
“Srbija je država koja je klasificirana kao sigurna zemlja, i nema potrebe da tisuće migranata dnevno prelaze u Hrvatsku, jer mi to ne možemo apsorbirati. Moramo osigurati sigurnost naših građana i stabilnost države”, kazala je hrvatska predsjednica, dodajući da se Hrvatska sučeljava s činjenicom da dugoročno ne može brinuti o velikom broju migranata.
Ako se njihov broj u Hrvatskoj bude povećavao, a istodobno se ne budu odlazili u druge države, onda se suočavamo s krizom koju nećemo tako lako riješiti”, istaknula je Grabar-Kitarović.
Osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić izvijestio je da je stanje u ovoj županiji već nekoliko sati pod punom kontrolom i u trenutku održavanja sastanka na području županije nalazilo se samo pet izbjeglica u Čepinu, a i oni će vjerovatno sutra krenuti za Zagreb.
Problematičnim smatra činjenicu da u susjednim državama i dalje postoji poprilično veliki broj izbjeglica koji preko Hrvatske žele naći put ka državama zapadne Europe, a još se ne zna hoće li granice biti otvorene i hoće li ih te države primiti.
Ocijenio je da bi se za nekoliko dana, s obzirom na stanje u drugim državama, ponovno mogao pojaviti problem velikog broja izbjeglica u Osiječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji. (Hina)