Nakon blagdanske trpeze i pretjerivanja u teškoj hrani, vrijeme je da se dovedemo u red i opet poradimo na zdravoj prehrani.
Tijekom zime imamo manji izbor svježeg voća i povrća, no ipak dovoljno da se možemo i dalje zdravo hraniti. Budući da je izbor svježeg voća i povrća sužen, cijene su više, ali neke nepravedno zapostavljene i jednako zdrave namirnice pomažu u tom balansu.
Repa
Zasigurno spada u povoljnije namirnice, a često je zaboravljamo uvrstiti u dnevni meni. Budući da je prilično izdržljiva, i termičkom obradom će zadržati puno hranjivih tvari. Dodajte je juhama i varivima jer sadrži razne vitamine poput A, D, E i K. Kao i s drugim povrćem, sve hranjive tvari koje otpusti, ostat će u juhi odnosno varivu. Možete i malo eksperimentirati pa je zapeći u pećnici s maslinovima uljem. Ono će pomoći tijelu da kod konzumacije repe uzme što više od vitamina.
Komorač
Možda ste ga i primijetili u trgovinama, ali ste ga zaobišli jer se kelj primjerice čini puno konkretnijim povrćem. No komorač je dobar izvor vitamina C, kalija, vlakana i folne kiseline. Pirjajte ga narezanog na tanke ploškice pa dodajte mesu, čak i burgeru koji će biti još slasniji. pospite ga svježeg po pizzi i dodajte u salatu ili u sokovnik kad pripremate dnevnu dozu vitamina.
Prokulice
Prokulice sadrže visoke razine kolagena i vitamina C. Time pripomažu elastičnosti kože: koža će vam izgledati mlađe. Također imaju betakarotena, vitamina K, kalcija, fosfora, kalija i folacina koji sagorijeva štetni kolesterol. Na tržnici ih ima gotovo cijele zime. Prokulice donose osvježavajuću kombinaciju gorčine i blagog okusa, stoga ih sparite s jelom koje ima izražen okus ili s preljevom od balzamičnog octa. Ako želite zadržati sve nutrijente, kuhajte ih kratko, a vodi za kuhanje dodajte malo maslinovog ulja i crvene paprike.
Zeleno lisnato povrće
U ovoj se skupini nalazi kelj, ali i primjerice raštika. Prepuni su antioksidansa, dobar izvor željeza i folne kiseline i kalcija. Osim klasične pripreme u varivima ili primjerice raštike s mesom, možete napraviti i jako zdravu alternativu odnosno čips. Listove izrezane na manje komade premažite s malo maslinovog ulja i ispecite u pećnici, a nemojte zaboraviti da se svo lisnato povrće ovog tipa, uključujući špinat i blitvu, može jesti sirovo u salatama.
Šipak
Kad je priroda stvarala svoje bombone, napravila je šipak. Sočne su sjemenke niskokalorične i pune antioksidanata i vitamina C koji troši tjelesnu masnoću, piše The Huffington Post. Jedna četvrtina šalice ima samo 36 kalorija, gram masnoće, dva grama vlakana i gram proteina. Sezona šipka počinje u rujnu i traje sve do siječnja. Razna istraživanja do sada su pokazala da on ima pravo bogatstvo antioksidanata, a povećana konzumacija štiti kardiovaskularni sustav, utječe na usporavanje artritisa te dobro djeluje na prostatu, krvni tlak, Alzheimerovu bolest, plodnost i starenje općenito. I sok od šipka ima mnoge blagodati za naš organizam. Neke su studije pokazale da pomaže u borbi protiv anemije, raka prostate, bolesti srca te smanjuje razinu LDL (lošeg) kolesterola.
Citrusi
Bez obzira na to birate li limun, grejp ili naranču, organizmu ćete osigurati odličnu dozu C vitamina te ostalih važnih sastojaka poput vlakana. Redovitom konzumacijom limuna možete spriječiti bolesti poput laringitisa, bronhitisa, gripe, prehlade, artritisa, visokog krvnog tlaka, bakterijskih infekcija, bubrežnih i žučnih kamenaca, a prema najnovijim istraživanjima i raka. Također sadrži bioflavonoide, pektin, folnu kiselinu, vitamine A, B1, B6, kalij, kalcij, magnezij, fosfor, mangan te povoljno djeluje na rad jetre, crijeva, želuca, imunog, živčanog i kardiovaskularnog sustava.
Naranča je vrijedan izvor vitamina i minerala. Sadrži čak 52 posto preporučene dnevne količine vitamina C, ali i tiamina, riboflavina, pantotenske kiseline, folata, kalija, kalcija i magnezija. Zbog svih vrijednih nutrijenata, odlična je za detoksikaciju organizma, prenosi Tportal.
Grejp je također izvor vitamina C i kalija, kao i cijela porodica citrusnog voća, ali i odličan saveznik u borbi protiv viška kilograma. Studija objavljena u Journal of Medicinal Food pokazala je da su ispitanici smršavjeli gotovo dva kilograma više od ostalih ako su tri puta dnevno, prije svakog obroka, pojeli pola grejpa. Takav način prehrane trajao je 12 tjedana.