Marko Perković Thompson nije kriv za remećenje javnog reda i mira vezano za poklič “Za dom spremni” tijekom izvođenja pjesme “Bojna Čavoglave” na koncertu u Slunju 8. kolovoza prošle godine na proslavi obljetnice vojno redarstvene akcije “Oluje.
Sutkinja je obrazložila kako nije dokazano da je počinio kazneno djelo koje mu se stavljalo na teret. Pojasnila je da poklič ‘Za dom spremni’ tijekom izvođenja pjesme ‘Čavoglave’ nije bio praćen političkim porukama niti je izazvao remećenje javnog reda i mira. Sutkinja je istaknula kako je pjesma izvođena u originalnom, izvornom obliku, a poklič ‘Za dom spremni’ sastavni je dio pjesme ‘Čavoglave’.
Pjevač nije dolazio na ročišta, a izjasnio se da nije kriv i to prema obrani koju je iznio putem zamolbenog Prekršajnog suda u Splitu.
Thompsona je na sudu u Slunju branio odvjetnik Davorin Karačić, koristeći se originalnim nosačem slike i zvuka te podacima Hrvatskog društva skladatelja (HDS), kako bi dokazao da su riječi spornog ustaškog pozdrava ustvari stihovi pjesme “Bojna Čavoglave”.
Inače, Thompson je i ranije u medijima isticao kako na spomenutom, kao i na svim ostalim koncertima nije uzvikivao nikakav ustaški poklič, već je pjevao svoje pjesme koje su kao i kod svih drugih autora zaštićene zakonima Republike Hrvatske te se kao takve legalno reproduciraju.
Kroz dokazni postupak te u svom završnom govoru Karačić je isticao kako se pjesma “Bojna Čavoglave” uz stihove “Za dom spremni” izvodi još od 1991. godine, da je prema podacima HDS-a, koji se bavi zaštitom autorskih muzičkih prava, ta pjesma na televizijskim i radijskim postajama od 1998. do 2017. izvedena čak 1.700 puta te uvijek na koncertima uživo, ali da pjevač nikada zbog toga nije bio kažnjen.
“Pjesma ‘Bojna Čavoglave’ nikada nije izvedena bez predmetnih stihova, oni su dio službeno izdatih nosača zvuka Croatia Recordsa te službenog spota uz pjesmu na kojoj su snimke Marka Perkovića Thompsona i njegovih suboraca iz HOS-a, postrojbe Hrvatske oružane snage s kojom je on 1991. godine branio selo Čavoglave od srpske agresije”, rekao je Karačić.
Thompsonu se sudilo prema zakonu o prekršaju protiv javnog reda i mira, koji tumači da je okrivljeni prekršio članak koji se odnosi na one “koji na javnom mjestu izvođenjem, reproduciranjem pjesama, skladbi i tekstova ili nošenjem i isticanjem simbola tekstova, slika i crteža remete javni red i mir”.
Izvor: Sloboda.hr/Hina