U Velikoj Kladuši ljudi organiziraju straže jer je situacija kaotična i alarmantna, ne daju migrantima u naselja jer se boje korone, nasilja i kriminala, kazao je jučer za Večernji list stanovnik Velike Kladuše Šemsudin Abdić.
– Narod se u strahu od migranata sam organizira preko grupa na Facebooku te su dogovoreni veliki prosvjedi u Bihaću za 29. kolovoza – kazao je Šemsudin Abdić.
Dodik neće vojsku na Drini
Naime, ilegalni migranti kojima vlasti Unsko-sanske županije ne dopuštaju više ulazak, a entitet Republika Srpska ne dopušta zadržavanje na svom teritoriju, nalaze se od ponedjeljka na tzv. ničijoj zemlji, u međuprostoru između dvaju entiteta. Policija Unsko-sanske županije kontrolira sve prilaze ne dopuštajući ulazak migranata koji neprestano pristižu s područja Republike Srpske.
Istodobno, vlasti Republike Srpske ne dopuštaju zadržavanje ilegalnih migranata koji ulaze u BiH na svom teritoriju te ih prevoze do međuentitetske granice s Federacijom BiH na području Unsko-sanske županije odakle oni pokušavaju ući u Republiku Hrvatsku i nastaviti dalje prema drugim zemljama Europske unije.
Zbog takve situacije i kao tičnog stanja na terenu vodeća bošnjačka stranka u BiH, Stranka demokratske akcije (SDA), zatražila je raspoređivanje vojske na granici sa Srbijom kako bi se smanjio priljev ilegalnih migranata.
– Licemjerno je da vlasti entiteta Republike Srpske i Milorad Dodik odbijaju sve odluke, od jačanja istočne granice do raspoređivanja migranata na cijelom teritoriju BiH, a da onda optužuju predstavnike bošnjačke politike kako žele da migranti ostanu u BiH – tvrde u SDA, optužujući Republiku Srpsku za “islamofobnu politiku koja Bošnjake želi optužiti za sve sigurnosne probleme koje migrantska kriza donosi”.
S druge strane, srpski član predsjedništva BiH Milorad Dodik usprotivio se raspoređivanju vojnika na granici sa Srbijom. Erdin Halimić, novinar “Dnevnog avaza” iz Sarajeva, smatra da je situacija u Bosanskoj krajini kaotična, a uzrok je sve veći pritisak migrantske krize na lokalnu zajednicu.
– Stanovnici Bihaća, Velike Kladuše, ali i drugih gradova u BiH već dulje od tri godine ispaštaju zbog toga što sve više migranata dolazi u taj dio BiH u nadi da će prijeći granicu s Hrvatskom i tako se domoći Europske unije, u koju niti mogu doći niti su dobrodošli.
Posljednjih nekoliko dana situacija se dodatno pogoršala jer su se stanovnici tog dijela BiH počeli samoorganizirati te sami počeli provjeravati autobuse da bi spriječili dolazak migranata. Sve zbog ignorantskog odnosa vlasti, koja praktično ne poduzima ništa da bi se to spriječilo, umjesto toga dajući prazna obećanja – kazao je za Večernji list novinar Halimić, napominjući kako već dva dana migranti u blokadi drže i magistralnu cestu Bosanski Novi
– Bosanska Otoka, a otprije su poznate i blokade graničnih prijelaza.
Osjećaj ugroženosti
– Ne treba zaboraviti ni na kriminalni aspekt boravka migranata u BiH. Do danas su zabilježeni brojni slučajevi krađa, otimanja, podmetanja požara, a nisu izostali ni najteži zločini kao što su silovanja.
Činjenica je da su na početku ove krize Krajišnici, ali i svi građani BiH, pokazali veliko srce i svesrdno su pomagali migrantima smještajem, hranom i odjećom. U više navrata naglašavalo se kako ovo odavno nije humanitarno pitanje, jer Bosanci i Hercegovci znaju kako je biti prisiljen život tražiti u tuđoj zemlji. Ovo je pitanje sigurnosti. I isključivo toga.
Lokalno stanovništvo ne može više podnijeti toliki pritisak, a otvoreno se boje za svoje živote i živote djece, ali i sigurnost imovine – kazao je Erdin Halimić ističući kako se procjenjuje da u BiH trenutačno boravi više od 10.000 ilegalnih migranata, i to većinom u Bihaću, Velikoj Kladuši, Tuzli i Sarajevu.
Izvor: Sloboda.hr/Vecernji.hr