Povodom posjeta Splitu na TV Jadran su gostovali ministar kulture Zlatko Hasanbegović i njegova zamjenica Ana Lederer.
Hasanbegović: “Radili smo svoj posao, unaprijed upoznati sa ključnim autoritetima u županiji i gradu Splitu. Postavili smo pitanje što možemo učiniti za Splitsko-dalmatinsku županiju. Iako se na prvi pogled čini da se radilo o marginalnim problemima, to su živi problemi. Poslali smo poruku da Split nije periferija. Dužnost nam je skrbiti o svim hrvatskim predjelima”
O ukidanju nacionalnog kazališta
Lederer: “Želimo da Splitsko ljeto ponovno postane nacionalna institucija. HNK realizira program Splitskog ljeta. Kad nisu mogli instalirati kontroliranu osobu, bivša je vlast Splitsko ljeto ukinula. Započeli smo razgovore o upravljačkom modelu”.
Jeste li upoznati s programom Splitskog ljeta?
Hasanbegović: “Neodvojiva je veza HNK i Splitskog ljeta. To ga čini jedinstvenim. HNK u Splitu ima probleme. Ključno je da u Ministarstvu kulture ima pouzdanog partnera i pomoć. Na jesen kreću radovi i na koncertnoj dvorani. To je projekt osmišljen u vrijeme ministra Šipuša. Ovo ima našu potporu. Ostvarenje te zamisli je sada pred nama. Gradonačelnik će uskoro imati građevinsku dozvolu. Govorimo i o modalitetima financiranja. Ako to shvatimo kao strateški projekt, u vrlo skorom vremenu projekt ćemo završiti.”
O Domu mladih
Hasanbegović: “Što se tiče Doma mladih to je veliki projekt koji je prioritetno vezan uz EU fondove. Ministarstvo kulture će biti posebni podupiratelj i posrednik. Sve kulturne ustanove u Splitu imaju vrlo veliko značenje. Ovaj je grad kolijevka hrvatske države. Moralna je obveza Ministarstva pristupiti rješavanju tih problema. Blisko ćemo surađivati s gradom i županijom. Gledat ćemo stvari općenacionalno. To je naša obveza prema građanima.”
O upravljanju starom gradskom jezgrom
Lederer: “Marjan je zaštićen i o tome nema nikakvih dvojbi. Nitko to ne želi ugroziti.”
Hasanbegović: “Stvar je potpuno jasna, ne mijenja ništa suštinu da je Marjan zaštićeno dobro. A razne udruge stvaraju buru u čaši vode. Po sadašnjim je rješenjima nemoguća devastacija te šume. OIV se žele uknjižiti na to, ali to neće biti tako. Ovo je samo jedan od primjera gdje imamo apsurdne situacije. Tako je i u Kliškoj tvrđavi koja je mitska hrvatska utvrda. Moramo je čuvati. Ne možemo je gledati izdvojeno, stavit ćemo je u funkciju.”
U prethodnoj je Vladi bila najslabija kultura. Najavili ste kulturnu strategiju?
Lederer: “Javnost će o tome nešto reći, radimo na analizi. Razvijat ćemo strateške ciljeve u suradnji s javnim institucijama. Sve što se četiri godine događalo bilo je izuzetno loše. Ono je najlošiji saziv ministarstva kulture. Ne počinje svijet sada, a neće s nama niti završiti. Mi želimo kontinuitet.”
Tko će strategiju provesti?
Hasanbegović: “To je jedan od problema, pad proračuna Ministarstva kulture. Novac je problem, ali svi znamo gdje je proračun. No, do sada je bila loša raspodjela i neodgovorno trošenje. Već ćemo u sljedećem razdoblju ući u drugačiju raspodjelu. Nećemo se baviti klijentelizmom. Manje je poznato da Ministarstvo kulture nije ključno za financiranje NVO-a. Želimo unijeti jasna pravila i mjerila. Do sada je to bila praksa klijentelizma. Ovdje se ne nastupa demokratski nego komesarski. Bez obzira na nezadovoljstvo, mi sada imamo više pristalica nego prije.”
Što je s Agencijom za elektroničke medije
Hasanbegović: “Javnost ni ne zna čime se ona bavi. A ona je važan izvor financiranja neprofitnih medija. Njoj ide novac od tv pretplate. Tamo bi trebalo biti više odgovornosti i skrbi o slobodi medija. To do sada nije bio slučaj. Tako je odlučila i vlada. Agencija je propustila vršiti zakonsku zadaću. Uostalom, nisu kontrolirali HRT, nisu ga niti upozoravali na to. Podsjećam, gospođa Rakić je dala i ostavku.”
Gospođo Lederer, nakon što ste došli na funkciju, očekivao se revanšizam?
Lederer: “Meni je i dalje kako HNK radi jako važno. To što sam sama prošla s bivšom ministricom kulture znači da to sama ne želim raditi. Prozivana sam za svakakve stvari. Ja sam jedna od rijetkih koja je imala poglavlje u kazalištu. Moramo razgovarati onkraj lažnih PR-ovskih slika. To se odnosi i na kazalište. Moramo razgovarati o programima. Oni moraju biti u službi građana. Premalo govorimo o programima i institucijama. Ovdje se čak i povećao broj publike. Drama HNK u Zagrebu ima prosječnu gledanost u prošloj godini 53 posto. Budući da aktualni ravnatelj štrajka pred vladom u radno vrijeme umjesto da se bavi svojim poslom, to je ozbiljno pitanje. Bilo bi etično da on da ostavku. Premalo se bavimo programima.”
Kako Ministarstvo može pomoći turizmu?
Hasanbegović: “Kroz obrazovni sustav treba osvijestiti što je naša baština. Mi ponekad zaboravljamo da ni sami nismo svjesni što imamo oko sebe. Gotovo 50 posto od svih spomenika pod zaštitom UNESCO-a nalazi se u Splitsko dalmatinskoj županiji. Turizam treba biti promotor. Cijeli kompleks Dioklecijanove palače je strateški za cijelu Hrvatsku. Ovo sada nije slučaj zbog imovinsko pravnih odnosa. Time se stvaraju preduvjeti za obnovu Dioklecijanove palače. Bila bi to revolucionarna promjena. Lobirat ćemo i kod DUUDI-ja. Imat će u nama pouzdanog partnera. Možemo ostvariti kapitalne projekte samo suradnjom.”
Lederer: “Danas smo bili u Galeriji Ivana Meštrovića. Naći ćemo način da otkupimo neka Meštrovićeva djela. Mislim da ćemo napraviti neku financijsku konstrukciju.”
Što napraviti da kultura bude dostupna?
Hasanbegović: “Revalorizirati baštinu. Građani moraju biti svjesni što imaju. Radi se o tome što građani imaju. Kapitalni kulturni projekti se mogu ostvariti samo tako da hrvatsku kulturu ne svedemo samo na ribarske fešte. Obnovljeni kapitalni kulturni projekti će ovaj kraj učiniti istinskim odredištem. Nećemo dopustiti da ključna baština postane mrtva ideologija. Pred konačnim je ostvarenjem stvaranje uvjeta za Riznicu splitske nadbiskupije. Splićani će tek sada postati svjesni kakvo se bogatstvo krije u riznici nadbiskupije. Svi gradovi na ovom području su povijesni gradovi i to je samo jedan od dobrih oblika suradnje kako bi postavili strategiju. Lokalna je sredina ta koja treba imati inicijativu.”
Što je s Marulićevim danima?
Lederer: “Izbornik Dana ima pravo na svoj odabir, a publika to ocjenjuje. Ovaj je festival vrlo važan i imat će našu potporu. On ima i splitsku i nacionalnu komponentu. Ministarstvo kulture sve ovo mora imati. Mi ćemo biti partner i kulturno umjetničkom amaterizmu u lokalnim sredinama.”
Obišli ste i branitelje?
Hasanbegović: “Dakle to je vrsta simboličnog završetka posjeta. To je temeljna činjenica mog mandata. Jedini stvarni temelj Hrvatske je Domovinski rat. Naš je rođendan 30. svibnja 1990. godine. Zato sam obišao sve ključne spomenike. Odao sam počast i dragovoljcima HOS-a.”
Izvor: Sloboda.hr/TV Jadran/Direktno.hr
Foto: Screenshot