Teme emisije Peti dan bile su predsjedanje Hrvatske Europskom unijom te najnovija događanja u britanskoj kraljevskoj obitelji, a gosti komentatori Nino Raspudić, Petar Tomev Mitrikeski, Lana Bobić i Marijana Bijelić.
Mitrikeski je pojasnio institucije Europske Unije.
“Vijeće EU je zapravo vlada s ministrima koja je, uz parlament, donositelj odluka, a odlučuje kvalificirana većina”, pojašnjava Mitrikeski te ocjenjuje da je predsjedanje važno za Hrvatsku.
Raspudić: Hrvatska politička elita, birokratsko predsjedanje prikazuje kao vlastito postignuće
Raspudić ne pridaje važnost rotaciji i predsjedanju.
“To je uobičajena birokratska rotacija. Imam problema s našom političkom elitom koja predsjedanje prikazuje kao vlastito postignuće. To je vijest za jedan dan, a ne ekskluziva šest mjeseci. Može Plenković vrtiti birokratske floskule, no EU je u problemima”, kaže Raspudić te obrazlaže da je Brexit veliki udar za EU.
“Naši mediji su ponižavali razdruživanje – predstavljali su da su za njega glasovali neobrazovani i stariji, a to nije točno”, naveo je Raspudić.
“Farage je respektabilna osoba i načeo je Uniju. EU pati od demokratskog deficita. Nema solidarnosti, priča o sigurnosti i migrantima pokazala je manjkavosti. Nije dobro napravljen prijelaz iz ekonomske u političku zajednicu. Europskoj Uniji prijeti defragmentacija”, naglašava Raspudić.
Bobić: Interes Hrvatske je proširenje na Zapadni Balkan
Bobić navodi da se “EU nalazi u vremenu najvećih izazova”, no smatra da EU treba raditi na proširenju.
“Interes Hrvatske je proširenje na Zapadni Balkan”, kaže Bobić, iako te zemlje imaju problema s vladavinom prava i korupcijom.
Bijelić: Hrvatska nema strategiju
Bijelić smatra da su teme već unaprijed određene i Hrvatska nema puno utjecaja.
“Glavni problem Hrvatske je što nemamo svoju strategiju”. Dodaje da unutar Unije postoji velika razlika između centra poput Njemačke i periferije kao što je Grčka.
Raspudić: Englezi ne žele pristati da im Šuica kreira politiku
Raspudić potom precizira manjkavosti EU.
“Nijedna zajednica ne može opstati samo na ekonomskim interesima. Što je zapravo europski identitet?”, upitao je Raspudić te naglasio da ekstremni sekularizam zatomljuje kršćanski europski identitet. Ujedno ističe demokratski deficit u nizu europskih institucija.
“Kome birokrati odgovaraju?”, nastavio je izlaganje Raspudić te se osvrnuo i na isti problem u Hrvatskoj: “Tko je ovlastio Jelenu Veljaču da formira politiku i radne skupine s ministricom i premijerom? Imamo teror nekvalificiranosti i demokratski deficit”, upozorio je i naveo i treći problem EU – kadrovi:
“Nekad su to bili ljudi s iskustvom. Sada Englezi ne žele pristati da im Šuica kreira politiku.”
Bobić je replicirala da je radna skupina sastavljena od kvalitetnih ljudi, neovisno o Veljači.
U drugoj temi – kraljevska obitelj gosti su istaknuli da je glavno pitanje što će biti nakon kraljice Elizabete koja je najutjecajnija figura u monarhiji.
“Danas nije problem Markle, jer je Harry šesti po redu za tron. To je nastavak procesa, kraljevska obitelj živi kao i drugi ljudi”, zaključio je Raspudić.
Izvor: Sloboda.hr/HRT.hr/Narod.hr